Bira & Sosyal Yaşam

1)Genç bir adamın genç bir kıza birasından bir yudum içmesini teklif etmesi, onunla evlenmeyi düşündüğü anlamına geliyordu.

2) Eski Mısır'da bira aynı 
zamanda para ve asgari ücret ölçüsüydü. İki sürahi bira, bir günlük asgari ücrete eşitti

3) Eski Mısır'da bira, ekmekle birlikte günlük gıdaydı. Zengin ve fakir Mısır halkı, sağlık için bira içti ve birayı tanrılara sundu.

4) Günümüze ulaşan en eksiksiz derlemeler olan Babil Kralı Hammurabi'nin yasalarında da biradan söz edildi ve bira ile ilgili yasaklar sıralandı. Yasanın 108–111. maddelerinde doğrudan birayla ilgili hükümlere yer verildi. Müşterilerinden fazla ücret isteyen içki sahibinin suda boğularak öldürülmesini öngören yasaya göre, günde normal bir işçi 2 litre, sivil görevli 3 litre ve yüksek pozisyondaki bir idareci 5 litre bira alabiliyordu.

5) Bundan 4 bin yıl kadar önce Çorum, Amasya, Yozgat ve Kayseri illeri civarında biranın üretilip tüketildiği bir gerçek olarak tarihe geçti.

6) Orta Avrupa ülkelerinde 9. yüzyıla doğru biranın yapımı manastırlara mahsustu. Bazı bölgelerde köylüler manastıra olan borçlarını arpa vermek suretiyle ödemekle yükümlüydü. Manastır süreciyle birlikte bira yapımında kadının rolü azaldı, keşişler bira yapımıyla ilgilenmeye başladı. Her keşişin günlük 5 litre bira içmesine izin verildi. 

Biranın içim sıcaklığı

Genel olarak türkiyede satılan tüm biralar gerçek tadının alınabilmesi için sıcaklığının 4–8 derece sıcaklıkta olması gerekir. İdeali 6 derecedir. 4 derecenin altında içildiğinde biranın gerçek tadı alınamaz, sadece çok soğuk maden suyu içilmiş gibi hissedilir. 8 derecenin üstünde ise gittikçe rahatsız etmeye başlar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !